بررسی انواع صفحه نمایش های موبایل

بررسی انواع صفحه نمایش های موبایل برای نمایش وضعیت کاری موبایل، انجام بازی، نمایش فیلم و خیلی امکانات دیگر، وجود صفحه نمایش الزامی است و یکی از پارامتر های مهم در خرید گوشی کیفیت صفحه نمایش آن می‌باشد. ما در این مقاله سعی داریم انواع صفحات نمایش را برای شما شرح داده و بهترینشان را به شما معرفی کنیم

 

برای نمایش وضعیت کاری موبایل، انجام بازی، نمایش فیلم و خیلی امکانات دیگر، وجود صفحه نمایش الزامی است و یکی از پارامتر های مهم در خرید گوشی کیفیت صفحه نمایش آن می‌باشد. سطح صفحه نمایشگر را بر حسب اینچ می‌سنجند. برای مثال، نمایشگر ۵ اینچ یعنی فاصله قطری صفحه از گوشه سمت راست بالا تا گوشه سمت چپ پایین صفحه نمایش،  ۵ اینچ است.  هر اینچ برابر 54/2 سانتی متر است. در این مقاله قرار است تکنولوژی های متفاوتی که در ساخت صفحه های نمایش مورد استفاده قرار گرفته اند را مورد نقد قرار دهیم و تفاوت های هر کدام را  بگوییم تا در صورت خرید بتوانید با اطلاعاتی جامع تر این کار را انجام دهید.

 

1- صفحه نمایش LCD

 

صفحه نمایش LCD ( Liquid Crystal Display) به معنای صفحه نمایش کریستال مایع است. کریستال های مایع نسبت به جریان الکتریسیته حساس اند و مولکول های آن متناسب با ولتاژ اعمال شده تغییر زاویه می‌دهند. از همین خاصیت نیز برای نمایش تصویر در این نوع از صفحات نمایش استفاده می‌شود. به این صورت که کریستال های مایع با توجه به شرایط مولکولی و ساختار درونیشان، امکان کم و زیاد کردن نور خروجی در یک پیکسل و ایجاد یک تصویر را فراهم می‌کنند. برای نمایش تصویر، با اعمال مقادیر مختلف ولتاژ  به کریستال مایع و فیلتر های نور، رنگ های متلف ایجاد می‌شود.

در صفحات LCD به جای استفاده از روشنایی برای هر پیکسل، از یک نور پس زمینه کلی استفاده می‌شود.

 

 

2- صفحه نمایش TFT

 

صفحه نمایش TFT ( Thin Film Transistor) نوعی LCD است که یک مدار کوچک ترانزیستوری در کنار هر پیکسل آن قرار دارد و پیکسل این امکان را می‌دهد تا به صورت منحصر به فرد روشن و خاموش شود. برای درک بهتر نحوه کار‌کرد این

نوع صفحه نمایش بهتر است عملکرد آن را با LCD های معمولی مقایسه کنیم. به طور کلی، تمام پیکسل ها در LCD بر حسب شماره شماره سطر و ستونی که در آن قرار گرفته اند، آدرس دهی می‌شوند.زمانی که همه پیکسل هایی که در یک سطر قرار گرفته اند، با یک ولتاژ منفی تحریک شوند و همه پیکسل هایی که در یک ستون قرار گرفته اند با یک ولتاژ مثبت شارژ شوند، پیکسلی که در تقاطع این سطر و ستون قرار گرفته است، بالا‌ترین ولتاژ را دریافت می‌کند. سوئیچ می‌شود. مشکل ای حالت این است، که پیکسل های دیگری نیز که در آن سطر و ستون قرار گرفته اند میزان کمی از آن ولتاژ را دریافت می‌کنند و اگر چه به طور کامل سوئیچ نمی‌شوند حالت سایه روشن پیدا میکنند. این مشکل در تکنولوژی TFT رفع شده است. به این ترتیب، در صفحه نمایش TFT هر پیکسل با ترانزیستور مربوط به خودش سوئیچ و به طور جداگانه کنترل میشود: بنابر این تصویر با وضوح بالاتری ارائه داده میشود.

 

3- صفحه نمایش Retina

 

صفحه نمایش Retina نوع خاصی از صفحه نمایش LCD است که به طور اختصاصی توسط شرکت اپل برای محصولات این شرکت تولید میشود. اپل از این صفحه نمایش در محصولات خود مانند آیفون، آیپد، آی‌پاد و مک‌بوک استفاده میکند.تکنولوژی ساخت این نوع LCD ها از نوع IPS است. در این تکنولوژی، زاویه دید تصویر بسیار بیشتر از LCD معمولی است و انرژی کمتری نیز مورد نیاز است. در نمایشگر های Retina اندازه پیکسل ها به اندازه ای کوچک و تراکمشان به حدی افزایش پیدا کرده است که چشم انسان به به صورت عادی فواصل بین پیکسل ها را نمیتواند تشخیص دهد و به همین دلیل از کیفیت نمایش خوبی بر‌خوردارند.

 

4- صفحه نمایش LED

 

 

در تکنولوژی ساخت این صفحه نمایش ها، به جای استفاده از کریستال مایع، از نوع خاصی لامپ LED استفاده شده است. LED ها لامپ های بسیار کوچکی میباشند که نور تک رنگ تولید میکنند و رنگ خروجی به موادی که در ساخت دیود آن استفاده شده است، بستگی دارد. در ساخت LED ها، استفاده از برخی فلزات در ساخت دیود ها، نور های قرمز، سبز و آبی تولید می‌کند.

 

4 الف - صفحه نمایش OLED

بر خلاف نمایشگر های LED نمایشگر های OLED (Organic Light Emitting Diode ) بر پایه کربن ساخته شده اند. در این نوع صحه نمایش ها هر پیکسل به تنهایی نور مورد نیاز خود را تامین میکند و به همین دلیل تصاویر ایجاد شده در صفحه نمایش های LED بسیار بهتر از انواع صفحه نمایش های مختلف LCD، رنگ مشکی را نمایش میدهند و به همین دلیل استفاده مفید از انرژی را برای تامین نور هر پیکسل، انرژی کمتری نیز مصرف میکنند.

 

4 ب - صفحه نمایش AMOLED

با وجود مصرف انرژی مصرف کمتر در صفحه نمایش های OLED نسبت به LCD تولید کنندگان گوشی های موبایل همچنان به دنبال یافتن راهی برای افزایش طول عمر باتری بودند. برای این منظور تکنولوژی AMOLED

(Active Matrix Organic Light Emitting Diode ) ایجاد شد و به آنها کمک میکند که بهتر به این هدف برسند. این نوع صفحه نمایش، از آدرس دهی پیکسل های صفحه نمایش به صورت ماتریس های فعال استفاده میکند. سیستم ماتریس فعال از ترانزیستور نازک و خازن برای هر LED استفاده میکند. در این سیستم هر گاه ردیف و ستونی فعال شوند خازن مربوط به پیکسل مورد نظر میتواند شارژ را بین هر سیکل حفظ کند که این امر باعث می‌شود عملکرد سریع تر و کنترل دقیق تری صورت بگیرد. همچنین مداری که جریان LED هار تامین میکند با خود LED ها ساخته میشود. این مسئله موجب کاهش موثر مصرف انرژی میگردد.

 

در این نوع صفحه نمایش هر پیکسل توسط یک ترانزیستور مجزا کنترل میشود که سرعت عمل و دقت نمایش را به طور شگفت انگیزی بالا میبرد.مهمترین مزیت استفاده از این نوع صفحه نمایش کنترل بیشتر بر روی هر پیکسل است لذا سرعت پاسخگویی تصویر بالا میرود و همچنین پیکسل ها می توانند برای تولید رنگ کاملا مشکی و با کنتراست بالاتر به طور کامل خاموش شوند در حالیکه در تکنولوژیهای LCD رنگ مشکی کامل وجود ندارد و کمی به رنگ طوسی متمایل است به دلیل خاموش و کم نور شدن بخشی از پیکسل ها مصرف باتری نیز کاهش می یابد با وجود تمام این نکات مثبت یک مشکل اساسی در این صفحه نمایش ها وجود دارد که خوشبختانه در مدل های جدید تا حد زیادی رفع شده است و این است ست که وضوح تصویر این صفحه نمایش را در زیر نور خورشید یا نور زیاد به دلیل بازتاب زیادی که از خود نشان می‌دهند پایین می آید و بر کیفیت تصویر تاثیر منفی می گذارد به همین دلیل نسل جدیدترین از این نوع صفحه نمایش ها با نام Super AMOLED  طراحی شده است.

 

4  ج -  صفحه نمایش Super AMOLED

در این صفحه نمایش ها لایه هایی که نور خورشید را انعکاس می‌دهند حذف شده و لایه لمسی خازنی و لایه نور و تصویر در یکدیگر ادغام شدند که این امر نه تنها موجب کوچک شدن حجم صفحه نمایش شده بلکه تا حد بسیار بالایی مشکل بازتاب نور خورشید در روزهای آفتابی را نیز جبران کرده است.

 

 در حال حاضر سامسونگ بزرگترین تولید کننده و طرفدار تکنولوژی AMOLED است و در اکثر محصولات جدید خود از صفحات نوع Super AMOLED استفاده میکنددر حالیکه صفحه نمایش محصولات شرکت های اپل، هووای و شیائومی معمولا از نوع IPS LCD است.

با قیمت بالاتری که معمولا صفحات سوپر امولد نسبت به دیگر صفحات دارد غالبا انتخاب میان گوشی با امکانات و پردازنده بهتر دیگر برند ها و صفحات با کیفیت سامسونگ کمی برای مشتریان سخت و دشوار میشود که امیدواریم با توضیحاتی که  در این مقاله داده شد تا زین پس بتوانید راحت تر انتخاب کنید.

 

احمد کمالی Arena Repair
ارسال دیدگاه