نکاتی در مورد استفاده صحیح تر از باتری های موبایل

نکاتی در مورد استفاده صحیح تر از باتری های موبایل باتری های تلفن های هوشمند از سری قطعات به کار رفته داخل گوشی های موبایل است که آسیب پذیری بالایی دارند و خرابی آنها میتواند هزینه گزافی را روی دست استفاده کننده بگذارد اما نکاتی کلی در مورد باتری های موبایل وجود دارد که رعایت کردنشان بسیار راحت هستند اما همین نکات ریز باعث افزایش طول عمر باتری تلفن همراه شما می‌شود. ما به عنوان یک مجموعه تعمیراتی این وظیفه را در خود دیدیم تا شما را در این مورد راهنمایی کنیم بلکه کمی در بهبود عملکرد گوشی موبایلتان سهیم باشیم، با ما تا آخر این مقاله همراه باشید.

 

باتری های تلفن های هوشمند از سری قطعات به کار رفته داخل گوشی های موبایل است که آسیب پذیری بالایی دارند و خرابی آنها میتواند هزینه گزافی را روی دست استفاده کننده بگذارد اما نکاتی کلی در مورد باتری های موبایل وجود دارد که رعایت کردنشان بسیار راحت هستند اما همین نکات ریز باعث افزایش طول عمر باتری تلفن همراه شما می‌شود. ما به عنوان یک مجموعه تعمیراتی این وظیفه را در خود دیدیم تا شما را در این مورد راهنمایی کنیم بلکه کمی در بهبود عملکرد گوشی موبایلتان سهیم باشیم، با ما تا آخر این مقاله همراه باشید.

 

 

 توجه به نکات زیر در مورد باتری های موبایل از اهمیت زیادی برخوردار است:

۱- باتری اولین قطعه در موبایل است که در صورت خاموش شدن گوشی یا بروز ایرادات شارژ، باید مورد توجه قرار گیرد و بررسی شود

 ۲ - به طور کلی چنانچه گوشی خود‌‌به خود خاموش می شود، زیاد هنگ می کند، سریع تر از قبل باتری خالی می کند یا تنظیمات تاریخ و ساعت آن به هم می ریزد، به سالم بودن باتری آن شک کنید.

 ۳- باید توجه داشت که باتری های موبایل از عمر معینی برخوردارند و عمر مفید یک باتری موبایل بین یک تا دو سال، متفاوت است؛ ولی می توان آنها را به دفعات شارژ کرد. شارژ کردن باتری صدمه ای به آن نمی رساند (در حدود ۵۰۰ بار شارژ مجدد). البته بهتر است هیچ گاه نگذارید شارژ باتری به زیر ۵ درصد برسد؛ چرا که موجب آسیب دیدن باتری می شود. - برای کارکرد بهتر، هیچ گاه باتری را به طور کامل شارژ نکنید. زیاده روی در شارژ کردن باتری، باعث کاهش تدریجی کارایی آن می شود؛ به این دلیل که شارژ کردن طولانی مدت باتری، باعث فشار بر یون های لیتیومی آن می شود و بلورهای سختی در آن ایجاد می کند. این بلورها پس از مدتی گسترش می یابند و بر یونهای لیتیومی فشار وارد می کنند، در نتیجه باتری باد می کند و این امر باعث کاهش کارایی باتری در طول زمان خواهد شد. بنابراین به جای شارژ کردن کامل گوشی، باید آن را حدود ۸۰ درصد شارژ کنید؛ این کار باعث افزایش تعداد دفعات شارژ مفید آن می شود.

 

 

 ۵- باتری موبایلی که به تازگی خریداری شده است، ابتدا از شارژ کاذبی که داخل باتری است، استفاده می کند؛ بنابراین، باید گوشی موبایل را قبل از استفاده برای اولین بار و در حالی که خاموشی است، ۴ تا ۶ ساعت شارژ کنیم. قابل توجه است که این شارژ اولیه در عمر باتری گوشی مؤثر خواهد بود. همچنین شرکت های معتبر تولید کننده باتری های تلفن همراه نیز این مورد را به عنوان توصیه در استفاده باتری قید کرده اند.

 ۶-مدت زمان نگهداری شارژ توسط باتری های موبایل، در صورتی که گوشی در حالت آماده به کار ( Standby) باشد، طولانی است؛ اما چون موبایل در موقعیت های مختلف کاری اعم از حالت مکالمه، استفاده از اینترنت، وای فای، وب گردی، بلوتوث، دوربین، رادیو، پخش فایل های mp3 و مکان یابی (GPS) قرار می گیرد، شارژ باتری آن بنا به نوع کارکرد گوشی موبایل، زودتر یا دیر تر تمام می شود. لذا در صورت کم بودن میزان شارژ باتری، بهتر است آن را برای انجام امور ضروری ذخیره کنید.

۷- صفحه نمایش گوشی های هوشمند نسبت به گوشی های قدیمی بزرگترند و این مسئله باعث مصرف بیشتر شارژ باتری در این نوع گوشی ها می شود. لذا برای نگهداری بیشتر شارژ، میزان نور صفحه نمایش را کم کنید. همچنین از تصاویر پس زمینه تیره استفاده کنید. در گوشی های هوشمند نیز استفاده از صفحه نمایش LCD یا LED در میزان استفاده از شارژ تأثیر دارد. در نمایشگرهای LCD که از یک سیستم نورافشانی در پس زمینه بهره می برند، هر پیکسل روی صفحه نمایش، حتی اگر رنگ آن مشکی باشد نیز روشن می شود. در حالی که در نمایشگرهای LED هر پیکسل به تنهایی مولد نور است و انرژی مصرف می کند؛ بنابراین پیکسلی که سیاه باشد، روشن نمی شود و انرژی نیز مصرف نمی کند. اگر موبایل شما دارای صفحه نمایشAMOLED است، با تعیین یک تصویر پس زمینه تیره یا کاملا سیاه می توانید مصرف باتری را بهینه کنید. ۸- برای بهینه کردن مصرف شارژ، حالت صرفه جویی باتری ( Power save Battery saver) را فعال کنید.

 

 

تمام موبایل های با سیستم عامل اندروید، این حالت را ندارند، ولی در صورت وجود و با فعال کردن آن می توانید مصرف باتری خود را مدیریت کنید. در برخی موبایل های دارای این سیستم عامل نیز وقتی که شارژ باتری به حد معینی برسد، حالت صرفه جویی باتری به صورت خودکار فعال می شود.

۹- چنانچه موبایل آب خوردگی شدید پیدا کرده و در آب افتاده است، پیش از انجام هر کاری، باید باتری آن را خارج کنیم. البته در صورت امکان، باید هنگام خارج کردن باتری از دستگاه موبایل، آن را خاموش کنیم.

۱۰- در بعضی باتری ها، کنار پلیت های باتری، تکه کاغذ سفید رنگی وجود دارد. چنانچه این کاغذ سفید، تغییر رنگ داده باشد (معمولاً به رنگ قرمز)، نشان دهنده این است که گوشی و باتری آب خوردگی پیدا کرده اند. ۱۱ - بعضی از باتری ها پس از مدتی فرسوده می شوند و شارز آن ها سریع تخلیه می شود که اصطلاحاً می گویند باتری اهمی شده است. در این گونه موارد، چنانچه با شوک دادن مشکل باتری حل نشد، باید تعویض شود.

۱۲- ممکن است اندازه شدت جریان (آمپر) تولید شده توسط بعضی از شارژرها با گوشی تلفن همراه متفاوت باشد؛ بنابراین سعی کنید همیشه از شارژر خود گوشی استفاده کنید. در صورت استفاده از یک شارژر متفاوت، حتماً میزان شدت جریان آن را با گوشی و باتری مقایسه کنید و از سازگاری آنها اطمینان حاصل نمایید. استفاده از شارژرهای تقلبی با شارژر گوشی هایی که از نظر شدت جریان با گوشی شما مطابقت ندارد، باعث خرابی باتری و گوشی خواهد شد.

 ۱۳ - گوشی را از طریق پورت USB کامپیوتر شارژ نکنید.

۱۴- هنگام نصب باتری، باید به پایه های باتری و متالیزه های جای باتری گوشی توجه کرد و به طور صحیح باتری را در محل خود قرار داد.

۱۵-  و در پایان هنگامی که گوشی موبایل روشن است، اکیداً باتری را خارج نکنید؛ زیرا ممکن است اطلاعات مربوط به حافظه یا دیسک سخت گوشی آسیب ببینند؛ لذا هنگامی که لازم است باتری را از گوشی بیرون آورید حتما گوشی را خاموش کنید.

 

 

امیدواریم با خواندن این مقاله و انجام نکات گفته شده بتوانید استفاده بهینه تری از گجت های هوشمند خود داشته باشید.

 

احمد کمالی Arena Repair
دیدگاه کاربران 1 دیدگاه
  • حسین بیکی 1 ماه قبل

    مطلب خوبی بود ممنون

ارسال دیدگاه