چگونگی انجام Hard & Soft Reset در سیستم عامل اندروید

چگونگی انجام Hard & Soft Reset در سیستم عامل اندروید معمولاً گوشیهای با سیستم عامل اندروید، بعد از مدتی با مشکلاتی مانند کند شدن هنگ کردن و اشکالات نرم افزاری روبه رو می شوند؛ در این وضعیت، هارد ریست کردن دستگاه تنها راهی است که به کاربر کمک می کند و این قبیل مشکلات گوشی را برطرف می نماید.

 

بازگرداندن گوشی به تنظیمات کارخانه در سیستم عامل اندروید

 باز گرداندن به تنظیمات کارخانه (Factory Reset) که در اصطلاح به آن هارد ریست ( Hard Reset) نیز گفته می شود، برای این منظور طراحی شده است تا گوشی را به حالت اول با همان تنظیمات کارخانه بر گرداند. با انجام دادن این ریست، تمام برنامه های نصب شده، فایل ها، اطلاعات و تنظیمات پاک می شوند و گوشی مانند زمانی است که برای اولین بار روشن شده باشد. البته انجام این ریست، به این معنی نیست که سیستم عامل دستگاه نیز به نسخه قبل باز می گردد. بهتر است قبل از ریست کردن به تنظیمات کارخانه، از فایل ها و اطلاعات مهم خود فایل پشتیبان تهیه کنید.

معمولاً گوشیهای با سیستم عامل اندروید، بعد از مدتی با مشکلاتی مانند کند شدن هنگ کردن و اشکالات نرم افزاری روبه رو می شوند؛ در این وضعیت، هارد ریست کردن دستگاه تنها راهی است که به کاربر کمک می کند و این قبیل مشکلات گوشی را برطرف می نماید.

بعضی از تعمیر کاران، هارد ریست را فلش دستی اطلاق می کنند. در صورتی که در این حالت سیستم عامل گوشی تعویض یا ترمیم نمی شود، بلکه تنها گوشی به طور کلی ریست می شود.

 

 

انجام هارد ریست وقتی امکان روشن کردن گوشی وجود دارد:

 در اکثر مواقع می توانید دستگاه خود را که دارای سیستم عامل اندروید است، به سادگی از طریق منوی Settings ریست کنید. برای این کار کافی است مراحل زیر را طی کنید:

  • به منوی Settings بروید.

۲- وارد بخش Backup & reset شوید. در این مرحله ممکن است از شما رمز قفل گوشی خواسته شود؛ این رمز را وارد کنید.

۳- مطمئن شوید که گزینه Automatic restore فعال است.

۴- گزینه Factory data reset را انتخاب کنید. ممکن است دوباره در این مرحله از شما رمز قفل گوشی پرسیده شود. ۵- گزینه Delete Everything را انتخاب کنید. - گزینه Reboot را انتخاب کنید تا گوشی خاموش و روشن شود. ممکن است نام این مراحل با توجه به مدلهای مختلف گوشی متفاوت باشد، ولی روش انجام آن به همین ترتیب است.

 

یا انجام این ریست، تمام اطلاعات داخل گوشی حذف می شوند و حافظه داخلی گوشی پاک خواهد شد. به همین دلیل اگر گوشی روشن می شود، قبل از انجام هارد ریست، یک فایل پشتیبان از اطلاعات مورد نیاز، مانند دفترچه تلفن و گالری خود تهیه کنید. با فعال بودن گزینه Automatic restore (بازیابی خودکار)، گوگل از بعضی اطلاعات و تنظیمات گوشی پشتیبان می گیرد تا پس از ریست کردن گوشی به تنظیمات کارخانه، بتوانید با وارد کردن حساب کاربری گوگل خود، این اطلاعات را به راحتی برگردانید. با این حال پیشنهاد می شود قبل از انجام این ریست، از برنامه ها و روشهای پشتیبان گیری استفاده کنید.

 

 انجام هارد ریست وقتی گوشی اصلا روشن نمیشود:

 

اگر مشکلات نرم افزاری گوشی به قدری شدید است که اصلاً سیستم عامل آن اجرا نمی شود و روی صفحه حاوی آرم متوقف می گردد، رمز گوشی را فراموش کرده اید با گوشی شما کاملا هنگ کرده است، می توانید هنگام خاموش بودن گوشی، آن را توسط دکمه های آن، هارد ریست کنید. البته روش انجام این کار در موبایل های اندرویدی مختلف کمی با هم فرق می کند. در ادامه به عنوان نمونه، یکی از روش ها را که بیشتر در دستگاه های سامسونگ کاربرد دارد، توضیح می دهیم:

۱-ابتدا گوشی را خاموش کنید.

۲-وقتی گوشی خاموش است، همزمان دکمه های ولوم بالا ( Volume Up) و دکمه Home را نگه دارید و دکمه روشن خاموش (Power) بفشارید و نگه دارید تا وارد منوی ریکاوری شوید.

۳ - این صفحه با استفاده از دکمه های کم و زیاد کردن صدا، گزینه Wipe Data / Factory Reset را انتخاب کنید و با زدن دکمه روشن/خاموش آن را تأیید نمایید

 ۴-با استفاده از دکمه های کم و زیاد کردن صدا، گزینه Yes - Delete All User Data Option را انتخاب و با زدن دکمه روشن/خاموش آن را تأیید کنید.

۵-اندکی برای انجام کار صبر کنید و سپس با انتخاب گزینه Reboot دستگاه را راه اندازی کنید.

گوشی های سامسونگ و هوآوی، اغلب با نگه داشتن همزمان دکمه های زیاد کردن صدا و روشن/خاموش، وارد منوی Recovery و هارد ریست می شوند، در حالی که در گوشیهای HTC با نگه داشتن همزمان دکمه های کم کردن صدا و روشن خاموش، می توان گوشی را ریست کرد. از آنجایی که طریقه هارد ریست گوشی ها و تبلت های موجود در بازار بعضاً متفاوت است، با جست وجوی نحوه هارد ریست گوشی مورد نظر در اینترنت، می توانید با طریقه هارد ریست کردن دستگاه مورد نظر آشنا شوید.

سافت ریست

 

 

در برخی مواقع نمی توانید دستگاه خود را به روش معمول خاموش کنید و صفحه نمایش گوشی عکس العملی از خود نشان نمی دهد. در چنین حالتی برای راه اندازی مجدد (Restart) گوشی باید از روش سافت ریست ( Soft Roset) استفاده کنید. برای انجام این کار، مثلاً در یک گوشی هوشمند سامسونگ، که دارای سیستم عامل اندروید است، ۸ تا ۱۰ ثانیه دکمه های روشن/خاموش را فشار دهید و نگه دارید. در این صورت دستگاه ریبوت می شود و اصطلاحاً سافت ری ست انجام می گیرد.

احمد کمالی Arena Repair
ارسال دیدگاه